pcm
12 بهمن 1401 - 14:28

افتتاح ۸۷۴ پروژه در استان تهران در دهه فجر

استاندار تهران از افتتاح ۸۷۴ پروژه در استان تهران در دهه فجر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، 

علیرضا فخاری در نشست خبری امروز چهارشنبه به مناسبت ایام الله دهه فجر ضمن تبریک ایام دهه فجر و میلاد امیر المومنین(ع) و روز پدر، گفت: استان تهران با جمعیتی بیش از ۱۷ میلیون نفر از استان‌های پر جمعیت قلمداد می‌شود که در رتبه اول قرار دارد ولی به لحاظ سرزمینی در جایگاه بیست و نهم قرار گرفته است و فشردگی جمعیت در هر کیلومتر ۱۰۰۰ نفر است و ۹۳ درصد جمعیت استان در حوزه شهری قرار دارد.

وی افزود: با انبوهی از جمعیت شهرنشینی مواجه هستیم و مسائل شهرنشینی مد نظر قرار گرفته است. در استان تهران شرکت‌های دانش بنیان زیادی وجود دارد و سهم بزرگی از گردشگری در استان تهران رقم می‌خورد و بیش از ۵۰ درصد سپرده‌های بانکی در تهران قرار دارد. لذا این استان دارای ویژگی‌های خاصی است که نیازمند اختصاص نگاه و برنامه جدید است. این استان قابلیت‌های ویژه ای دارد که در حوزه‌های کشاورزی و صنعتی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده و بخش بزرگی از صادرات غیر نفتی در کشور از استان تهران صورت می‌گیرد و سرانه خدمات و نیازمندی‌های عمومی بیشترین سهم مصرف را در این استان به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: البته تمرکز جمعیت محدودیت‌هایی را در حوزه مسکن و خدمات ایجاد می‌کند که نیاز به برنامه‌های آینده محور برای تامین نیازهای اساسی از جمله تأمین آب است که همگی در دستور کار قرار گرفته است. توجه به شهرک‌های اقماری قابل ساخت از جمله راه حل‌های تامین مسکن است که امیدواریم بخشی از نیاز مسکن را پاسخ دهد. آینده استان با افزایش جمعیت به گونه‌ای است که برنامه ریزان و آینده پژوهان باید توجه ویژه ای به نکات مختلف استان داشته باشند.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد پروژه‌های ویژه ایام الله دهه فجر در سال جاری گفت: برای ایام الله دهه فجر امسال ۸۷۴ پروژه با اعتبار ۲۶.۵ هزار میلیارد تومان در حوزه‌های بهداشتی، درمانی، فرهنگی، ورزشی و ... افتتاح می‌شود. همچنین در بخش اقتصادی برای سرمایه گذاری و کسب و کارها ۱۳۸ پروژه با اعتبار ۱۶ هزار میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید و در مجموع این پروژه‌ها اشتغال زایی یکصد هزار نفر را رقم می‌زند.

به گفته وی، همچنین ۵۳ پروژه در این ایام با اعتبار حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان کلنگ زنی خواهد شد. تمرکز اصلی پروژه‌ها بر روی پروژه‌های ملی، بخشی استانی، تعدادی مربوط به سفر ریاست جمهوری به شهرستان‌های استان تهران و برخی مربوط به شهرداری‌ها بوده است. در تهران با ۲۸ درصد تولید سرانه ملی این استان رتبه اول کشور را دارد. در بخش کشاورزی حدود ۳۶.۵ درصد، صنعت ۲.۱ درصد و خدمات ۶۶.۱ درصد از سهم کل کشور برای استان تهران است.

وی ادامه داد: در حوزه اقتصادی مبتنی بر تأکیدات مقام معظم رهبری بر اساس پایه امورات تولیدات دانش بنیان تلاش کردیم. برای هدایت دارایی‌های استان و منابع آب تبدیل وضعیت از صنعت کشاورزی به صنعت گلخانه‌ای که حدود ۳۱۰۰ نفر در این بخش ایجاد اشتغال شده است. یکی از اهداف بلندی که در حوزه مصرف بهینه آب دنبال می‌کنیم تبدیل کشاورزی غرق آبی به گلخانه‌ای در استان تهران است که نسبت به سال گذشته در سال جاری با افزایش ۴۰ درصدی صادرات مواجه بودیم.

در حال تکمیل....

منبع: فارس
شناسه خبر: 1012883