pcm
13 بهمن 1401 - 01:26

شیوه‌های نوین آبیاری در ۴۰ درصد از اراضی کشاورزی یزد اجرا شد

یزد- مدیر آب و خاک و فنی مهندسی جهاد کشاورزی استان یزد از اجرای شیوه های نوین آبیاری در ۴۰ درصد از اراضی کشاورزی یزد خبر داد.

عباس بشارتی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه یکی از مسائلی که در حوزه آب و خاک از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و بحث صرفه جویی و بهره‌وری مناسب از آب است، اظهار داشت: اگر در استان آب نباشد، زندگی و تولید در همه بخش ها بویژه بخش کشاورزی سخت می شود.

وی بیان کرد: در راستای بهره وری و بالا بردن راندمان آب، مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی با اعتباراتی که هر ساله توسط وزارتخانه به استان داده می‌شود، شروع به اجرای شیوه های نوین آبیاری کردیم این روش به دو شکل کم فشار و تحت فشار انجام می شود.

بشارتی ادامه داد: با سفر رئیس جمهور، اعتبارات حوزه آبیاری بسیار خوب شد و مطابق این میزان اعتبارات سطح اجرای استان هم بالاتر رفت.

بشارتی بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ سطحی بالغ بر ۳ هزار هکتار به روش‌های نوین آبیاری مجهز شد که عموم سطح اجرا شده به دلیل ECبالا،. سختی آب و زمین‌های شور در خواست مردم بیشتر در زمینه اجرای آبیاری کم فشار است.

وی ادامه داد: حدود ۸۰ درصد اجرای روش نوین آبیاری به روش کم فشار و ۲۰ درصد تحت فشار است.

مدیر آب و خاک و فنی مهندسی جهاد کشاورزی یزد عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان و مساحتی حدود ۳ هزار هکتار را به روش‌های نوین ابیاری مجهز کردیم همچنین در سال جاری در حال تجهیز، سطحی حدود ۳ هزار هکتار برای اجرای روش نوین آبیاری هستیم.

بشارتی بیان کرد: برای اجرای این روش جهاد کشاورزی به عنوان نماینده دولت به ازای هر هکتار برای اجرای روش نوین آبیاری کم فشار در سال جاری مبلغی معادل ۱۹ میلیون تومان و در اجرای روش آبیاری نوین تحت فشار مبلغی معادل ۵۴ میلیون تومان به کشاورز به صورت بلاعوض کمک می کند که این مبالغ نسبت به افزایش قیمت ها می تواند کمک قابل توجهی برای کشاورز در جهت اجرای این روش باشد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1014132